Używasz odżywki do rzęs? Zobacz jak bardzo Ci szkodzi!

Kiedyś usługa zagęszczania czy przedłużania rzęs, była niemal luksusem. Wysokie ceny zabiegu i uzupełnianie rzęs po aplikacji w celu ich utrzymania, przyciągały tylko nieliczne klientki.
W chwili obecnej, kiedy zabieg ten jest w przystępnej cenie i na wyciągnięcie ręki, decyduje się na niego coraz więcej kobiet. Ale po piętach takiej usługi depczą odżywki do rzęs i o nich dzisiaj będzie mowa.
Porównując ceny zabiegu zagęszczania rzęs i konieczności ich uzupełniania z odżywkami do rzęs nie sposób zaprzeczyć, że to drugie opłaca się bardziej. Do tego dochodzi czas oczekiwania na aplikację, konieczność uzupełniania i sama jakość wykonania usługi.
Odżywki, choć na wyciągnięcie ręki i spełniające obietnice producentów o długich, ciemnych i gęstych rzęsach, mają także swoją ciemną stronę.
Niestety, ten fakt nie jest powszechnie znany.

Co takiego zawierają odżywki do rzęs, na co bezwzględnie należy zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie?

Substancja o nazwie BIMATOPROST.

Co powinnaś wiedzieć na temat tej substancji?

 • Jest używana w lekach na jaskrę!
 • Obniża ciśnienie śródgałkowe
 • Może wchodzić w interakcję z innymi lekami ocznymi

Możliwe powikłania podczas stosowania odżywek do rzęs z bimatoprostem:

 • zapalenie spojówek
 • osłabienie siły wzroku
 • pogorszenie jakości wzorku
 • krwawienie do siatkówki
 • zapalenie błony naczyniowej oka

W związku z tym, niektóre kraje wycofały ze sprzedaży odżywki do rzęs. W Polsce natomiast, producenci takich odżywek milczą na ten temat. Nie informują o skutkach ubocznych.

Ważne informacje

 • kobiety ciężarne i karmiące nie powinny używać takich odżywek do rzęs
 • osoby stosujące leki na jaskrę, powinni skonsultować się z lekarzem przed ich użyciem
 • odżywkę należy odstawić minimum tydzień przed operacją oka
 • odstaw odżywkę, jeżeli za krócej niż tydzień będziesz mieć wykonywany makijaż permanentny

Ostrzegłam Cię przed negatywnymi skutkami stosowania odżywek do rzęs, bo uważam, że to powinnaś wiedzieć w pierwszej kolejności.
Ale chcę także wspomnieć o ich skuteczności. Czy oprócz negatywnego działania, które przedstawiłam wyżej, można potwierdzić ich skuteczność?
Okazuje się, że tak. Jednakże jest kilka ale… Aby osiągnąć efekty i je utrzymać, odżywka powinna być stosowana bez przerwy! A to rodzi większe ryzyko skutków ubocznych (wymieniłam je wyżej).
Dokładnie tak jak przeczytałaś, bez przerwy. Dlaczego? Bo rzęsy wypadną i staną się słabe. Dlatego można wywnioskować, że efekty ich stosowania nie są trwałe. I są na to dowody.

Na grafice przedstawiony jest cykl wzrostu włosa

 

Żywotność włosa trwa od 3 do 4 miesięcy, dzieli się na 3 etapy. Odżywka do rzęs, wydłuża 1 fazę, czyli wzrost włosa i utrzymuje ją dłużej niż ma to miejsce w naturalnym procesie. Po zakończeniu stosowania, włosy wracają do normalnego cyklu wzrostu i wypadają. Bez odżywki więc, nie będą już tak długie, gęste i ciemne.

Długie i gęste rzęsy to marzenie każdej kobiety. I każda spełnia je na swój sposób. Warto jednak przed podjęciem decyzji o zastosowaniu kosmetyku czy przystąpieniu do zabiegu, dowiedzieć się jakie mogą być nie tylko rezultaty ale i skutki uboczne. Jak dbać i pielęgnować rzęsy oraz na co zwrócić jeszcze uwagę, aby dobrać odpowiednią odżywkę dowiesz się w tym poście kliknij tu.