Jak ujędrnić skórę w bardzo prosty sposób?

Młodość widoczna na zewnątrz często bierze się z wewnątrz – z tego, jak dbamy o to, co jemy (i pijemy). Dziś opiszę  Wam jeden z najważniejszych składników, jeśli chodzi o dbanie o kondycję skóry.

Cała tajemnica tkwi w kwasie linolowym.

Kwas linolowy (LA), czyli niezbędny nienasycony kwas tłuszczowy z grupy omega-6, jest sercem pięknej skóry, gdyż stanowi podstawowy składnik tkanki nabłonkowej – tej, od której zależy wygląd i elastyczność skóry.

Kobieta, która miała długoletni niedobór biologicznie czynnego kwasu linolowego, na pewno ma z tego powodu pogorszony wygląd skóry. Ale jest dobra wiadomość: problem ten można cofnąć w kilka miesięcy, ponieważ składniki skóry dają się odbudować. Oznacza to, że zaledwie w kilka miesięcy możesz wyraźnie i widocznie odmłodzić swoją skórę. Brzmi dobrze, prawda? :)

Wystarczy, że zadbasz, aby w Twojej diecie codziennie obecny był kwas linolowy czynny, a ujędrnisz skórę. Skąd go brać? Niżej podaję najlepsze źródła pokarmowe. Ale najpierw podam źródło, można powiedzieć, w formie suplementu diety, choć nie jest to do końca poprawne określenie, ponieważ chodzi mi o spożywanie olejów tłoczonych na zimno.

Ja obecnie zażywam słonecznikowy ekologiczny, oczywiście tłoczony na zimno. Trzyma się go w lodówce maksymalnie 3 miesiące od momentu wytłoczenia, chociaż najlepiej jest spożyć go w ciągu 2 miesięcy dla pewności, że nie utracił swoich drogocennych właściwości.

Łyżeczka od herbaty, a nawet pół łyżeczki wystarczy, by pokryć dzienne zapotrzebowanie na kwas linolowy.

Nawiasem mówiąc, taki olej z tego powodu pije wiele modelek i celebrytek na całym świecie właśnie z myślą o skórze. Trzeba czasu, by odnowić tkankę nabłonkową i zobaczyć wyraźny wpływ. Co najmniej kilka miesięcy. Ale to i tak krótki czas w porównaniu na przykład do kilku, a nawet kilkunastu lat, kiedy nie dbaliśmy o to, aby dostarczać codziennie kwas linolowy. Zatem, same przyznacie, opłaca się, prawda? Szczególnie, że kwas linolowy jest niezbędny, musimy go codziennie dostarczać. Inną zachętą może być to, że wyraźnie zmniejsza się… cellulit. Nie wspominając o niezliczonych korzyściach dla zdrowia.

Na przykład kwas linolowy znacznie wpływa na wskaźnik sztywności tętnic, oczywiście w sensie pozytywnym, czyli zmniejszają sztywność, zwiększając elastyczność. Poprawa elastyczności, czyli zmniejszenie sztywności dużych tętnic, można również określić jako odmłodzenie organizmu, czyli zmniejszenie „wieku biologicznego”.

Zanim przejdę dalej – pokażę inne cenne oleje będące źródłem kwasu linolowego oraz źródła pokarmowe – najpierw poznaj…

Prosty test skóry, który pokaże, czy
masz niedobór kwasu linolowego

Jest sposób, by ocenić, czy masz niedobór kwasu linolowego. Wykonują go często dermatolodzy. Wystarczy kciukiem i palcem wskazującym złapać skórę tak, jak byśmy chcieli się uszczypnąć – w miejscu pokazanym na zdjęciu.

Tak złapaną skórę lekko podciągamy do góry, potem puszczamy i patrzymy, co się dzieje.

Zdrowa, sprężysta skóra, czyli odpowiednio odżywiona, natychmiast powinna wrócić do początkowego stanu i nie powinno być widać, że skóra była podciągana.

Jeśli jednak widać i skóra nie wraca od razu „na swoje miejsce”, tylko pozostaje lekko podciągnięta (chociaż ją już puściliśmy), to jest to oznaka niedoboru kwasu linolowego. Ale ponownie: w pełni funkcjonalnego, czystego kwasu linolowego. Niefunkcjonalny obecny jest w oleju słonecznikowym uszkodzonym, czyli poddanym wysokiej temperaturze – czy to na patelni czy w procesie przemysłowej obróbki, zanim trafi na sklepowe półki.

Dlatego jeśli spożywamy ten olej, to musi on być świeżo wyciśnięty i tłoczony na zimno – i zawsze przechowywany w lodówce. Jak napisałam, pełna odnowa skóry kwasem linolowym musi potrwać, czasami nawet pół roku. Wyraźne zmiany zaczynają się już po czterech tygodniach spożywania, jeśli ktoś miał niedobór.

Inne zdrowe oleje bogate
w kwas linolowy

Przygotowałam dla Ciebie tabelę z najlepszymi olejami, które dostarczają spore ilości kwasu linolowego.

OLEJ Omega-6
(kwas linolowy)
Omega-3
(kwas alfa-linolenowy)
Słonecznikowy 65% 0%
Z krokosza bawarskiego 75% 0%
Sezamowy 45% 0%
Z pestek dyni 43% 0%
Konopny 45-60% 22%
Z wiesiołka 74% 0%
Z ogórecznika 38% 0%
Z pestek winogron 75% 0%
Oliwa z oliwek 8% 0%

A co, jeśli nie chcesz spożywać olejów, bo na przykład nie podchodzi Ci ich smak? Proste rozwiązanie: produkty spożywcze :) A konkretnie…

Dieta bogata w kwas linolowy
– dzięki pysznym orzechom!

Ujędrnić skórę możesz przez spożywanie większej ilości orzechów. Dlatego w ostatnim czasie przerzuciłam się na nie, zamiast spożywania olejów. Najlepsze orzechy to te z certyfikatem ekologicznym i nieprzetwarzane (nieprażone). Oto najlepsze źródła:

  • orzechy włoskie (6,1 g kwasu linolowego w 4 orzechach),
  • orzeszki piniowe (1 g kwasu linolowego w 20 orzeszkach),
  • orzechy pekan (6 g kwasu linolowego w 10 orzechach),
  • orzechy brazylijskie (1 g kwasu linolowego w 1 orzechu).

Skąd biorę te wartości?

Korzystam z amerykańskiej strony: www.nutritiondata.self.com.

Moja ulubiona strona! Tylko że po angielsku. Ale warto z niej korzystać, ponieważ mamy tam wszystkie informacje o każdym produkcie spożywczym.

Kwasy tłuszczowe LA są absolutnie niezbędne dla zdrowia. Stanowią naturalne „nawilżenie” wszystkich układów narządowych organizmu i są częścią błon wszystkich komórek. Nic więc dziwnego, że przy ich braku, skóra staje się mniej elastyczna i szybciej się starzeje. Myślę, że to jeden z najprostszych sposobów na to, żeby ujędrnić skórę, a przy okazji pozytywnie wpłynąć na zdrowie. Tylko pamiętajcie o systematyczności! :)

Jak podobał Wam się ten artykuł? Dajcie znać w komentarzach. A, i proszę o udostępnienia go na Facebooku. Każda kobieta ma prawo czuć się piękna we własnej skórze. ❤