Gęste, długie i mocne rzęsy to marzenie wielu kobiet. Nie tylko dlatego, że powszechnie uważa się oczy za odzwierciedlenie duszy, ale dlatego, że piękne rzęsy to moc uwodzicielskiego i zalotnego spojrzenia, a także pewność siebie. Naturalność jest bezcenna i można takie rzęsy uzyskać, dzięki odpowiedniej pielęgnacji.
Co ma negatywny wpływ na nasze rzęsy?
- czas
Wraz z upływem czasu, tak rzęsy, jak i włosy na głowie oraz brwi zaczynają się starzeć. Zmienia się ich struktura, tracą blask, stają się kruche, łamliwe. Spada poziom melatoniny w organizmie, co wiąże się z ich odbarwianiem, dosłownie mówiąc – siwieją.
- zalotki i kosmetyki do makijażu, głównie te charakteryzujące się ciężką i trwałą formułą (maskary wodoodporne)
Codziennie stosowanie tuszu do rzęs i zalotki osłabia i wysusza rzęsy. Zalotka pięknie podkręca rzęsy, lecz je osłabia. Nie należy jej używać szczególnie po nałożeniu maskary, bo wtedy przyczynia się do ich łamania. Tusz zastyga i powoduje, że rzęsy stają się sztywniejsze. Im dłużej pozostaje na naszych rzęsach, tym większe prawdopodobieństwo, że podczas demakijażu kilka z nich stracimy. Dlatego nigdy nie śpij w makijażu!
Zabronione jest stosowanie w kosmetykach rtęci, ale ze względu na brak alternatywnej substancji w tuszach do rzęs, jest on dozwolony. W składzie mogą znajdować się również inne szkodliwe składniki, które przenikają do naszych rzęs, uszkadzając je.
- zabiegi przedłużania i zagęszczania rzęs
Zdania są podzielone w kwestii szkodliwości zabiegu przedłużania rzęs. Sama uważam, że szkodliwość zabiegu zależy od sposobu wykonania zabiegu oraz materiałów jakie zostały użyte. Sztuczne rzęsy, zarówno te syntetyczne, jak i pochodzenia zwierzęcego, są ciałem obcym, więc ich wpływ na organizm to kwestia indywidualna. Klej użyty podczas zabiegu może zawierać szkodliwe substancje, które przenikną do rzęs i je uszkodzą od wewnątrz. Sam proces klejenia też nie jest obojętny dla rzęs, gdyż uszkadza ich zewnętrzną strukturę.
- nieprzestrzeganie podstawowych zasad pielęgnacji,
- stosowanie produktów nieprzetestowanych alergologicznie i dermatologicznie,
- zabiegi farbowania rzęs,
- narażanie oczu na kontakt z promieniowaniem UV podczas korzystania z solarium i długotrwałym opalaniem na wolnym powietrzu.
Wszystkie te czynniki wpływają negatywnie na kondycję rzęs oraz zmniejszają szansę na wzrost nowych, zdrowych rzęs. Nie tylko zaczną one gwałtowanie wypadać, staną się krótkie i mało witalne, ale również w skrajnych przypadkach może to skutkować łysieniem powiek. Ograniczenie większości tych czynników to pierwszy krok do pięknych, bujnych rzęs.
Jak zagęścić, wydłużyć i wzmocnić rzęsy?
Każda z nas ma w genach zaprogramowany wygląd rzęs, ich liczbę, grubość i maksymalną długość, która wynika z tempa i cyklu wzrostu rzęs. Im Twój cykl jest dłuższy i im szybsze masz tempo wzrostu, tym Twoje rzęsy są naturalnie dłuższe. Jeśli natura nie obdarzyła Cię pięknymi rzęsami, nie wszystko stracone. Nie ma konieczności, żebyś od razu korzystała z zabiegów przedłużania rzęs i dodatkowo je osłabiała. W większości przypadków wystarczy odpowiednie odżywianie, pielęgnacja i zdrowszy styl życia.
Sposoby na piękne rzęsy i brwi:
- dieta bogata w witaminy: A, B, C, E i H (Biotyna) oraz mikroelementy: miedź , cynk i żelazo. Odpowiednie odżywianie wspomoże wzrost rzęs, sprawi, że będą gęściejsze, a ich kolor będzie intensywniejszy,
- mówiąc o zdrowszym stylu życia mam na myśli nie tylko oczywistą dla wszystkich aktywność fizyczną, ale również rezygnację z używek, papierosów i unikanie przebywania w mocno zanieczyszczonym środowisku, Twój cały organizm na pewno z tego mocno skorzysta,
- odpowiednia pielęgnacja, którą omówię szerzej w dalszej części.
Jak pielęgnować rzęsy?
Pielęgnacja rzęs powinna zacząć się od prawidłowego, dokładnego demakijażu oczu. Nieumiejętny demakijaż nie tylko zaburzy działanie aplikowanej odżywki, ale i osłabi rzęsy. Niedomyty czopuje ujścia mieszków włosowych i podrażnia skórę powiek, co w efekcie przyczynia się do wypadania rzęs. Zaschnięty na rzęsach tusz powoduje też mechaniczne uszkodzenia rzęs i doprowadza do ich łamania. Dlatego tak ważne jest, aby demakijaż był dokładny, ale wykonany delikatnie.
Wiele wartościowych składników odżywczych możemy dostarczyć do organizmu z pokarmem i suplementami (zaleca się przyjmowanie suplementów w formie leku). Jednak, aby uzyskać naturalnie piękne rzęsy nie zawsze jest to wystarczające, dlatego też dodatkowo warto zastosować odżywkę. Odpowiednia odżywka powinna być obowiązkowym kosmetykiem w codziennej pielęgnacji rzęs. Poznaj nasz przepis na skuteczną odżywkę tu. Dzięki wykonaniu odżywki w domu będziesz miała pewność, że jest ona pozbawiona szkodliwych substancji. Możesz też dowolnie zmodyfikować przepis według własnych potrzeb. Dobrze dobrany skład odżywki , nie tylko wspomoże odpowiednie nawilżenie rzęs, ale również dostarczy cennych składników odżywczych i przyspieszy ich wzrost.
Jeśli nie używasz maskary w ciągu dnia to nakładaj odżywkę dwa razy dziennie. Na wieczór dodatkowo po wchłonięciu się odżywki możesz wykonać olejowanie rzęs. Głównym celem natulanych olejów jest odżywienie mieszków włosowych i przywrócenie rzęsom utraconą elastyczność, dzięki zawartości kwasów tłuszczowych i witamin. Niektóre oleje mają dodatkowo np. działanie antybakteryjne, antyoksydacyjne, inne przyspieszają wzrost włosów i je wzmacniają. Więcej informacji na temat olejów odpowiednich dla rzęs znajdziesz w naszej recepturze na serum do rzęs z naturalnych olejów, dodatkowo wzmocnionego witaminą E, sprawdź tu.
Jak widzisz, od wielu czynników zależy to czy będziesz miała gęste, długie i mocne rzęsy. Aby to osiągnąć nie wystarczy jedynie stosowanie odpowiednich kosmetyków, ale również należy dbać o odpowiedni tryb życia, odżywianie i pielęgnację. :)