Czy mleko wzmaga trądzik? Czy faktycznie istnieje związek między nabiałem a pryszczami?

Zacznijmy jednak od początku, co to jest właściwie trądzik?

Tłumaczy się go jako wypryski skórne, które pojawiają się, gdy nasze pory zostają zatkane martwymi komórkami skóry oraz bakteriami. W wyniku zatkania porów powstają na twarzy nieprzyjemne, a nawet bolące cysty, krosty, pryszcze.

Dermatolodzy szacują, że każdego roku trądzik dotyka około 50 milionów ludzi.

Spora liczba, prawda?

Wskaźniki przypadłości trądziku wzrosły i wzrosło również spożycie nabiału i przetworzonej żywności w naszej diecie. Oczywiście, każda skóra jest inna i reaguje na różne czynniki, ale istnieją dowody popierające fakt, że mleko i inne produkty mleczne mają wpływ na powstawanie trądziku. Sama nigdy nie brałam pod uwagę tego, że pijąc mleko czy jedząc twaróg na mojej twarzy mogą powstawać jakiekolwiek zmiany. Moje postrzeganie zmieniło się, gdy wgłębiłam się w temat.

Badania pokazują, że nabiał ma pływ na powstawanie trądziku i jego podrażnianie. Zatem już mogę odpowiedzieć na tytułowe pytanie:

Tak, mleko wzmaga trądzik.

Skąd naukowcy wysnuli taki wniosek?

 1. Pierwsza teoria naukowców podaje, że krowy leczone są sztucznymi hormonami, które mają wpływ na ich mleczność. Stwierdzono więc, że to te hormony mogą zaburzać gospodarkę hormonalną człowieka spożywającego mleko.
 2. Druga twierdzi, że mleko krowie zawierające hormony wzrostu w naturalny sposób przyczynia się do powstawania trądziku. Niestety mleko również wzmaga trądzik, który powstał z innych przyczyn.
 3. Trzecia mówi, że mleko i podobne łącząc się z wysokim poziomem rafinowanej żywności, przetworzonych posiłków i cukrami zaburzają poziom insuliny, co powoduje zwiększoną predyspozycje do powstawania zmian na twarzy.

Co ciekawe, okazało się, że odtłuszczone mleko ma największy wpływ na trądzik.

Ile z was kupuje w sklepie mleko z najniższą zawartością tłuszczu?

Myślę, że spora część.

Jak rozkłada się mleko i jaki to ma wpływ na skórę?

Krowie mleko pomaga rosnąć cielakom. Serwatka i kazeina zawarta  w mleku stymulują wzrost i hormony. Nie tylko u zwierząt, ale także u ludzi pijących mleko. Człowiek trawi spożyte mleko krowie, które w organizmie uwalnia hormon podobny do insuliny- IGF-1. Naukowcy twierdzą, że to właśnie ten hormon pozyskiwany z trawienia mleka powoduje wypryski. Zdarza się, że hormony krowie zderzają się z naszymi hormonami i wchodzą w interakcję myląc układ hormonalny. To przyczynia się do trądziku.

W mleku znajduję się również laktoza- cukier mleczny. Z wiekiem ludziom coraz trudniej rozłożyć i strawić laktozę. To ona może powodować nietolerancję lub wrażliwość i doprowadzić do trądziku. Wtedy należy w stu procentach wykluczyć mleko krowie i pochodne z diety.

Jak leczyć objawy trądziku przez mleko?

 • Przede wszystkim odstaw mleko i wszystkie produkty mleczne na czas leczenia. Możesz spróbować wprowadzić nabiał po zakończonej terapii, jeśli problem powróci, wiesz czym powinno to skutkować.
 • Warto wypróbować leki dostępne bez recepty. Dobrze sprawdzi się kwas salicylowy lub alfa-hydroksykwasy- zabiegi u kosmetyczek czy kremy, maski dostępne w aptece i drogerii. Kwasy pomogą odblokować pory.
 • Nie używaj kosmetyków i środków czyszczących na bazie oleju. O wiele lepiej sprawdzi się kosmetyk na bazie wody i bez tłuszczu.
 • Staraj się, aby Twoja twarz zawsze była oczyszczona. Najlepiej rano i wieczorem użyć środka oczyszczającego do twarzy i pilnować tego. Czysta skóra = oddychająca skóra.
 • Fajnie sprawdzi się leczenie olejkami eterycznymi. Olej kokosowy to najlepszy wybór ˜– ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dodaj kila kropel olejku z drzewa herbacianego pomarańczy, słodkiej bazylii, cynamonu lub różanego. Naturalne sposoby sprawdzą się najlepiej w walce z trądzikiem.
 • Arcyważna dewiza- NIE WYCISKAJ! Koniec z wyciskaniem i skubaniem pryszczy. Takie zewnętrzne ingerowanie w powstałą już krostę może doprowadzić do wydłużenia czasu gojenia się trądziku, a co gorsza do powstawania blizn potrądzikowych.
 • Często zmieniaj poszewkę na poduszkę. Ludzie nie zdają sobie z tego sprawy jak dużo bakterii znajduje się w naszej pościeli.
 • Udaj się do dermatologa i zbadaj problem.

Jak sprawdzić, czy mleko wzmaga trądzik?

Dobrze sprawdzi się eliminacja nabiału z diety i obserwacja skóry. Jeżeli zauważysz poprawę stanu skóry- nabiał nie jest dla Ciebie.

Co jeśli to nie nabiał powoduje powstawanie krost?

Jest multum czynników, które mogą wpływać na pogorszenie kondycji skóry. Przykładowo: niedokładny demakijaż, nietolerancje pokarmowe, nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Hormony zmieniające się w czasie dojrzewania, podczas ciąży czy podczas cyklu miesiączkowego także mają wpływ na nasilanie się wyprysków. Może również zdarzyć się tak, że podłoże genetyczne przyczynia się do trądziku.

Podsumowując, nie zawsze mleko wzmaga trądzik. Każda skóra jest inna, więc warto poeksperymentować z dietą i eliminacją niektórych składników jeśli trądzik przysparza Ci problemów. Sama przez długie lata miałam problem z tym nieprzyjacielem. Co podziałało? Cierpliwość, odpowiednie oczyszczanie twarzy i dobór kosmetyków, a także domowe zabiegi pielęgnacyjne.

A TY? JAKIE MASZ METODY NA WALKĘ Z TRĄDZIKIEM NA TWARZY?
Napisz, chętnie poczytam 😊

Źródła:
SKIN CONDITIONS BY THE NUMBERS https://www.aad.org/media/stats-numbers
Rajani Katta, Samir P. Desai, Diet and Dermatology, The Role of Dietary Intervention in Skin Disease, J Clin Aesthet Dermatol. 2014 Jul; 7(7): 46–51.
Harrington LK, Mayberry JF. A re-appraisal of lactose intolerance. Int J Clin Pract. 2008 Oct;62(10):1541-6.
Itan Y, Jones BL, Ingram CJ, Swallow DM, Thomas MG. A worldwide correlation of lactase persistence phenotype and genotypes. BMC Evol Biol. 2010 Feb 9;10:36.